Kojení je stále považováno za nejsprávnější pro výživu novorozence. Pokud je nezbytné hledat náhražku mateřského mléka - přináší možnost řešení sortiment kojenecké výživy
Stravu podáváme v 6 dávkách Po ukončení výhradně mléčného období (prvních pěti měsících) je nutné do jídelníčku dítěte zařazovat nemléčné příkrmy. Jako první je nejvhodnější zeleninový příkrm z jednoho druhu zeleniny, který podáváme na oběd. Ten postupně změníme na maso-zeleninový příkrm. Masový příkrm podávejte šestkrát týdně, jedenkrát týdně lze místo masa zvolit vařený vaječný žloutek. Nejvhodnější maso je drůbež, králík a jehněčí. Ze zeleniny mrkev, brambory, špenát, brokolice a petržel. Vhodným tekutinovým doplňkem, hlavně v létě, jsou vody, čaje a ovocné šťávy.
Asi po měsíci postupně zařazujte ovocné a ovocně-mléčné příkrmy. Přísun vlákniny a cenných vitaminů doplníte i přídavkem dětských sušenek Baby biscuits do ovocně-mléčného příkrmu po 6. měsíci. Dětské sušenky jsou obohacené o prebiotickou vlákninu a důležité minerály.
Od počátku 9. měsíce se strava stále více přibližuje stravě dospělých a stává se rozmanitější. Četnost jídel se postupně snižuje, v tomto období většinou dítěti stačí pět chodů. Optimálním doplňkem je stále mateřské mléko. Z obnovovaných mlék např. Beba.
Do stravy začněte přidávat postupně pečivo a chléb. Z mléčných výrobků můžete zařazovat jogurty a sýry. Tvaroh v průběhu prvního roku není vhodný pro vysoký obsah bílkovin. Pozvolna je žádoucí zavádět nemixované potraviny ohsahující kousky ovoce, zeleniny či masa, které nutí dítě ke žvýkání. Zajistěte odpovídající množství vitaminů a minerálů. Dbejte na dostatečný přísun vlákniny.
Přislazování potravin představuje velkou "potravinovou past". Děti si zvyknou na chuť sladkého a budou ji v dalším životě vyžadovat. Navíc rafinovaný cukr negativně ovlivňuje vstřebávání vápníku a ostatních minerálů a další jeho obětí jsou dětské zoubky. Pamlsky typu brambůrků, chipsů a hamburgerů dítěti dodávají energii ve formě nasycených tuků, spoustu soli. Vznikají potravinové návyky, které již nelze odstranit. Nadměrné a pravidelné pojídání cukrů a tuků vede k následné obezitě.
Rizikové pro děti v batolivém věku je i pojídání tvrdých malých kousků. Nedostatečná koordinace při polykání a neustálý pohyb dítěte představují rizika pro vdechnutí potravy. Proto se dětem nedoporučuje jíst burské oříšky, kousky ořechů, popcorn apod.
Je potřebné ještě zmínit " mýtus" o užitečnosti 100% džusů. Kojenci a batolata by neměli namísto vody konzumovat džusy v koncentrované formě. Vysokým obsahem cukrů falešně zasycují a vedou k neprospívání (nebo jsou naopak zdrojem prázdné energie) a navíc mohou vést k dětské obezitě.
Solení potravin dětem se nedoporučuje pro nadměrné zatěžování ledvin a následné riziko vysokého krevního tlaku.
Lze se podívat na www.vyzivadeti.cz
NALÉHAVÉ SITUACE
Lékařská služba první pomoci (aktuální informace lze ověřit na internetu)
snažte se viditelně umístit aktualizovaná tísňová telefonní čísla - při pobytu mimo domov tyto kontaktní údaje zjistěte ihned po příjezdu potřebné léky uložte na bezpečné místo i s stručným návodem k jejich užití rodiče – prostudujte oba přílohu ve zdravotním a očkovacím průkazu Vašeho dítěte a seznamte s údaji také osoby, které budou Vaše děti hlídat v době Vaší nepřítomnosti snažte se vždy jednat klidně doklad o zdravotním pojištění (kartičku) předejte v kopiích ostatním členům rodiny - pokud znáte alergie na léky - připište je ke kartičce i na její fotokopie
© 2021 MUDr. Marie Řeháková, Kontaktovat webmastera, Ordinace, Ordinační hodiny, Naléhavé situace, Kontakty, Očkování
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO