praktický lékař pro děti, dorost a dospělé
233 358 792 Pod Marjánkou 12
169 00 Praha 6
Břevnov
Drobečková navigace

Ordinace > Děti > Rady pro rodiče

Doporučené dietní postupy u průjmových onemocnění

DIETA závisí na věku:

Kojenci 0 - 6 měsíců: jsou-li plně kojeni, kojení nepřerušujeme; před kojením podáváme lžičkou rýžový odvar, jehož množství závisí na tíži průjmu a tvoří třetinu až polovinu jednotlivých dávek. U mrkvového odvaru je třeba opatrnosti pro možný výskyt dusičnanů v hnojené mrkvi. Podle chuti podáme dítěti čaj a rehydratační roztok.  Se zlepšováním stavu snižujeme dávky rýžového odvaru. U nekojeného dítěte krátkodobě přerušíme podávání přípravku ze sušeného kravského mléka, které nahradíme odvary, čajem a rehydratačním roztokem. Po 1 - 2 dnech pak přecházíme na mléko, které mělo dítě před onemocněním. Zpočátku je můžeme podávat jen v poloviční koncentraci (2 x více ředěné) a v rýžovém odvaru. U těžších průjmů je vhodné použít speciální mléka s nízkým obsahem laktózy.

Kojenci 6 - 12 měsíců: přidáváme k výše uvedené stravě nemastnou zeleninovou polévku, bramborovou či rýžovou kaši (zpočátku bez mléka), banán mixovaný s čajem či škrábaný lžičkou, nastrouhaná jablka, jablečné a banánové ovocné přesnídávky.
Děti nad 1 rok a dospěli: dostatek tekutin, dietní suchary, bramborová a rýžová kaše, dušená rýže, dušená mrkev. Protiprůjmově pusobí rýžové polévky a polévky s mrkví. Podáváme častěji menší dávky jídla a mezi nimi opakovaně podáváme tekutiny. Z ovoce jsou nejvhodnější strouhaná jablka bez slupek a jadřinců a banány. Po zlepšení stavu dietní stravu pozvolna obohacujeme o vývary z libových mas, podáváme vařená a dušená libová masa (kuřecí, hovězí, telecí, krutí, králičí, netučné druhy ryb (pstruh, filé z tresky, losos), nízkotučné mléčné výrobky zařazujeme pomalu a postupně.
NEVHODNÉ jsou ovocné a zeleninové štávy, perlivé vody, káva a alkohol, vyloučíme potraviny nadýmavé, kořeněné, s vysokým obsahem tuku a cukru. Pacienti obvykle nesnášejí sladké mléko, spíše snesou zakysané mléčné výrobky. S ústupem prujmu přecházíme na normální stravu pomalu, alespoň na týden vyloučíme tučná a přepalovaná jídla, nadýmavé druhy zeleniny a ovoce, silně kořeněná jídla, alkohol.

Opruzeniny u dětí

Maminkám  v tomto článku připomínáme, aby věnovaly větší pozornost jemné dětské kůži, zejména té části, která je schovaná do plínek. Takže maminky, pozor na opruzeniny!

Jak k opruzeninám dochází?
K opruzeninám dochází zejména v důsledku poškození povrchu kůže v kombinaci s vlhkem a mechanickým odřením v místech kožních záhybů. Vlhká či špinavá plenka, kterou ponecháme delší dobu bez výměny, pochopitelně může pokožku dítěte podráždit. Některé děti trpí opruzeninami více, jiné méně, ale pravdou je, že riziko vzniku se zvyšuje při nemoci nebo při průjmu.

jak se opruzenina projevuje?
1. Je to pálení v místě, kde na pokožku doléhá plenka
2. Objevují se červené bolestivé skvrnky
3. V horším případě se objevují puchýře a mokvání

... jak tedy s plenkami v létě? .
Předně je dobré vzniku opruzenin co možná nejvíce předejít. Maminky by měly vyměňovat v letním období
plínky častěji, je-Ii to možné nechat pak dítě bez plínky vůbec, vystavovat zadeček dítěte teplému a suchému vzduchu. Je také vhodné ošetřovat pokožku dítěte v místech, kde přichází do styku s plenkou, ochrannou mastí, která pomáhá při prevenci opruzenin. V lékárnách je takových mastí dostatek a každá maminka si může vybrat z široké nabídky.
Pokud už dítě opruzeniny má, postiženou oblast omyjeme, osušíme, natřeme zinkovou mastí, případně vazelínou, které odpuzují vodu. Za normálních okolností by měly opruzeniny ustoupit za několik málo dnů. Pokud se opruzeniny během několika dnů nezlepší, je dobré vyhledat lékaře.

Co je horečka?
Normální hodnoty teploty jsou 36/37°C.  (naměřeno v podpaží).
Teplota naměřená v konečníku je cca o 0,5°C vyšší. 
Zvýšená teplota je průvodním jevem nejrůznějších onemocnění.

Jak horečka probíhá?
Nejdříve zbledne kůže, protože se sníží její prokrvení. Nastane pocít chladu a vytváří se "husí kůže", následuje chvění, které je důsledkem práce svalů a může přejít až v třesavku. Všechny tyto procesy spotřebovávají velké množství energie. Zvýšení tělesné teploty o jeden stupeň znamená zvýšení spotřeby kyslíku o 13 %. Aby ji dítě pokrylo, začne rychleji dýchat. Zároveň se sníží spotřeba kyslíku všech buňek v organismu. Dítě se pak cítí unavené a slabé.

Kdy nasadit léčbu?
Z výsledků lékařských výzkumů vyplývá, že zvýšení tělesné teploty podporuje a urychluje reakce obranného systému organismu. Horečka je tedy nejen příznakem onemocnění, ale i toho, že začal pracovat náš obranný systém, jenž začíná všemi prostředky bojovat s nemocí. Z tohoto důvodu teplotu do 38°C nesrážíme. Teplota nad 38°C ovšem začíná již organismus obtěžovat, vyčerpávat a ohrožovat nežádoucími průvodními jevy (viz. výše).

Jak efektivně léčit horečku?
Při vysoké horečce je vhodné podat množství svěžích tekutin, větrat, snižovat horečku i pomocí zábalů nebo sprchováním vlažnou vodou. Nad 38 st.C podáváme i léky.
Léky : doporučeno střídat léky Nurofen a Panadol, po 8 hodinách lze podat stejný lék. (dávkování uvedeno na obalu)

Vlažné zábaly
Osušku namočíme do vlažné vody a lehce vyždímáme. Do osušky zabalíme nahé dítě tak, aby osuška byla mezi tělem a ručičkami a aby dítěti ze zábalu "koukala jen hlavička". Ničím již nepříkrýváme!!! Dítě ponecháme v zábalu cca 3 - 7 min(než se osuška zahřeje), pak děťátko vybalíme, osušíme, chvíli pochováme ještě v suchém ručníku a lehce oblékneme! Nebalíme do teplého oblečení!
Pokud teplota neklesne alespoň na 38,°C ,  zábal lze ještě 2x opakovat v cca 15 min. intervalech. Při následných zábalech sáhneme dítěti na ruce a nohy - jsou-li chladné, balíme již jen trup.
Vlažná koupel je obdoba zábalů - dítě osprchujeme či opláchneme ve vlažné vodě.

Co nesmíme opomenout?
Při teplotách nenutíme dítě do jídla, ale je bezpodmínečně nutný přísun tekutin a to spíše vlažných až chladných, ne horkých čajů. Oblékáme jen do lehkého pyžamka, nebalíme "do peřin" ( tím bychom již tak vysokou teplotu ještě zvyšovali! ).
V místnosti dostatečně větráme.

Doporučené léky bez lékařského předpisu :

na horečnatá onemocnění : např.  NUROFEN, IBALGIN, BRUFEN, PANADOL. PARALEN
na průjmová onemocnění : např. LACTOBACILUS, ŽIVOČIŠNÉ UHLÍ, SMECTA, KULÍŠEK
na rýmu : např. SINUPRET, STERIMAR, VINCENTKA spray
na kašel : např. (podle věku) bylinné sirupy, ACC apod.