Pokud lékař či hygienik nařídí člověku karanténu, znamená to pro dotyčného přerušení veškerého společenského života. Zvlášť přísná musí být karanténa v případě, že se infekce přenáší vzduchem kapénkami, jako je tomu u nemoci COVID-19. V takovém případě člověk nesmí chodit do práce, školy nebo do dětského kolektivu.
„Nesmí ale večer jít ani nikam za sportem, nesmí jít do divadla, do kina, do hospody nebo na návštěvu přátel. Musí se zdržovat jenom a pouze doma,“ přiblížila pro iROZHLAS.cz ředitelka Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Lenka Šimůnková.
Protože člověk v karanténě nesmí opustit svůj byt, měl by si zařídit, jak a kdo ho bude zásobovat potravinami. Nejlepším řešením proto je, požádat rodinu nebo si nákup objednat přes internetové rozvážkové služby. I samotná předávka tašek s nákupem by měla mít svá pravidla. V nejlepším případě by měl zákazník zaplatit dopředu s tím, že mu kurýr nákup nechá přede dveřmi. „Nejde ani tak o kontaminaci nějakých tašek, jako spíš o přímý kontakt člověka s člověkem třeba při mluvení nebo při pobytu v jedné místnosti,“ řekla Šimůnková.
Můžu jít vyvenčit psa?
V případě, že člověk, který je v karanténě, vlastní domácího mazlíčka a není nikdo jiný, kdo by ho mohl vyvenčit, může se s ním podle hygieničky vydat na velmi krátkou procházku do nejbližší vzdálenosti. Ta by ale měla proběhnout v době, kdy je venku co nejméně lidí.
„V případě, že venku někoho potká, musí se otočit a jít někam jinam, aby kapénkami nezasáhl i toho člověka,“ upozornila hygienička.
Karanténa se podle ní zpravidla ukládá pouze lidem, kteří byli v kontaktu s nemocným člověkem nebo pobývali v rizikové oblasti. Ti poté musí mít svoji oddělenou místnost, ve které mohou čas po celou dobu karantény strávit.
Hygienička připomíná, že lidé musí také dodržovat oddělené používání koupelny a WC a po použití je vždy vydezinfikovat. „Nesmí také zapomínat na to, že při splachování záchodu se musí uzavírat poklop, aby se aerosol nedostal do vzduchu,“ řekla hygienička.
NALÉHAVÉ SITUACE
Lékařská služba první pomoci (aktuální informace lze ověřit na internetu)
snažte se viditelně umístit aktualizovaná tísňová telefonní čísla - při pobytu mimo domov tyto kontaktní údaje zjistěte ihned po příjezdu potřebné léky uložte na bezpečné místo i s stručným návodem k jejich užití rodiče – prostudujte oba přílohu ve zdravotním a očkovacím průkazu Vašeho dítěte a seznamte s údaji také osoby, které budou Vaše děti hlídat v době Vaší nepřítomnosti snažte se vždy jednat klidně doklad o zdravotním pojištění (kartičku) předejte v kopiích ostatním členům rodiny - pokud znáte alergie na léky - připište je ke kartičce i na její fotokopie
© 2021 MUDr. Marie Řeháková, Kontaktovat webmastera, Ordinace, Ordinační hodiny, Naléhavé situace, Kontakty, Očkování
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO